Fontosnak tartjuk, hogy a társadalmi felelősségvállalás jegyében mi is a legtöbb helyen segítsünk, így mostantól a We’re the stories támogatásával pro bono, vagyis díjmentes coachingra van lehetőség.
Olyan civil szervezetek, nonprofit intézmények, egyéb egyesületek jelentkezését várjuk, akiknek máshogyan nem lenne módjuk kipróbálni a coachingot, azonban kíváncsiak rá és szervezetüknél vagy magánemberként jól jönne ez a támogatási forma. Egyetlen egy kikötése van az ingyenes coachingnak: igazolnod kell, hogy valamelyik civil vagy nonprofit szervezethez tartozol!
Sajnos, a mai napig sokunk fejében zűrzavar lehet, hogy mit jelenthet pontosan ez a szó?
Mit csinál valójában a coach és mi történik a coaching találkozók alkalmával?
Maga a coaching támogatási forma viszonylag újnak számít Magyarországon, habár már két évtizede jelen van hazánkban és évről-évre egyre népszerűbb. Sok coach neve mögött megtalálhatóak azok a titulusok, mint: tanácsadó, mentor, tréner vagy a pszichológus elnevezés, így könnyen gondba eshetünk maga a coaching szó értelmezésénél. Ha te is így vagy vele, semmi gond!
A coaching élesen elhatárolódik a terápiától, és semmilyen esetben nem használ tanácsadói elemeket. Habár a sportpszichológiából ered a múltja, és vannak benne pszichológiai elemek, mégsem olyan, mint amikor egy pszichológusnál vagy.
A coachingban a jelen izgalmas dilemmáival, kérdéseivel foglalkozunk, ami hatással van a jövőre, akár egyén szinten nézzük, akár pedig csoportszinten.
Ha a coach mondja meg neked, hogy mit csinálj, azaz ő elképzelése szerinti megoldás lesz, és nem a tiéd, így az nem fog úgy beépülni, mintha saját magad jönnél rá a megoldásodra. Ebben segít neked a coach: hogy megtaláld saját magad, a saját hangod!
Ezért, ha eddig olyan coachnál voltál, aki megmondta mit és hogyan tegyél egy adott helyzetedben, esetleg minősített téged, akkor sajnos nem coachingban volt részed.
Mit csinálunk a coachingban?
Te jössz egy vagy több problémáddal, vagy dilemmáddal, amit nagyon meg szeretnél változtatni, viszont nincs rá megoldásod. Lehet az is, hogy kipróbáltál már sok mindent, de azok nem igazán működtek. A coaching folyamán a problémádból célt generálunk, és a találkozóink alkalmával ezekről fogunk beszélgetni. Kulcsfontosságú szerepet fog betölteni az önismeret, ami rávilágít bizonyos elakadásokra és további szemléletmódokra. Te fogsz leginkább beszélni és mesélni, a coach pedig kérdez, visszatükröz és támogat téged úgy, ahogyan neked jól esik. A coachingban nincsen ítélkezés, minősítés, címkézés. Egy olyan szakemberrel beszélgetsz, aki ítélkezésmentesen hallgat téged, figyel rád és segít neked abban, hogy minél hamarabb megoldódjon az a dolog, amit nagyon szeretnél, és ami rólad is szól. Mert coachingban azzal tudunk dolgozni, ami a tiéd, amiért felelősséget érzel, amiben van cselekvési jogköröd és amiért hajlandó vagy tenni.
Minden egyes közös coaching együttműködést megelőz egy pontos diagnosztika, ahol felmérjük a helyzetet és a hozott témádat, majd megbeszéljük hogyan tovább.
Miért van erre szükség? Mert lehet, hogy te tanácsot szeretnél kérni, azonban a coachingban nem ezt fogod kapni. Lehet, hogy más terület az, ami neked fog segíteni, pl: terápiára, vagy fejlesztő tréning, esetleg mentoring. Bármelyik mellett döntesz, ezekben is tudunk segíteni és a megfelelő szakemberhez leszel irányítva.
Az egyéni coaching találkozók általában 60 percesek, viszont a team coaching alkalmak ettől hosszabbak szoktak lenni. Időtartamban általában az egyéni coachingban 5-10 alkalom alatt már szép eredményeket lehet elérni, de ez nagyon sok mindentől is függ. Legfőképp attól, hogy te mennyit teszel bele a folyamatba. A team coachingoknál is hasonló a folyamat. Minden attól függ, hogy mire szerződünk, amit közösen határozunk meg.
Azt vedd kérlek figyelembe, hogy: A coaching egy nagyon szuper fejlesztési módszer, de nem jó mindenre!
A szakmailag jól képzett coach ezt az előzetes interjúbeszélgetések során fel tudja mérni, és segít neked a megfelelő irányt megtalálni.
Mire tudjuk használni a business coachingot?
- Kommunikációs készségek fejlesztése
- Asszertív kommunikáció
- A munka és a magánélet egyensúly
- Vezetőként a munkatársak motiválása
- Saját motiváció
- Új pozícióba kerülés miatti kihívások
- Konfliktuskezelés
- Karriertervezés
- Stresszkezelés
- Rugalmasság fejlesztése
- Önbizalomhiány kezelése
- Önismeret fejlesztése
- Időgazdálkodás
- Vezetői kompetenciák
- Válság és krízis kezelése
- Kényes vezetői helyzetek: kritikát adni, dicsérni, elbocsátani
- és még sok minden másra …
Jelentkezés: nikolett.vincze@wearethestories.hu
Ki lesz a coachod?
Vincze Nikolett, ICF által nemzetközileg akkreditált ACC business and team coach,
tréner és készségfejlesztő, a We’re the stories társtulajdonosa és alapítója.
2017 óta foglakozik coachinggal, azon belül is business coachinggal. 2020-óta az International Coaching Federation (ICF) – amely a világ legnagyobb coach szervezete – Magyar Tagozatának elnökségi tagja. Nemzetközi ACC – ASSOCIATE CERTIFIED COACH -akkreditációját 2020-ban szerezte meg. Olyan vállalatokkal működött eddig együtt, mint az Aegon biztosító, a Budapest Bank, Lidl, Egyszülős központ, Down Alapítvány, Nem adom fel!, vagy a MagNet Bank. A coaching szakmát megelőzően 13 évig dolgozott kommunikációs területeken, ahol leginkább a PR és vállalati sajtó volt a fő munkaterülete. Coaching hivatását rendszeresen szupervízió mellett végzi, valamint szívesen vesz részt olyan tevékenységekben, ahol a kreativitás, a társadalmi felelősségvállalás, a környezet és állatvédelem kap főszerepet.
Mottója:
„Ha hiszel a változás adta lehetőségekben, annak óriási teremtő ereje tud lenni,
mindegy, hogy milyen titulus van a neved után írva.”